Hertz HMS10S2L 10” 2 Ohm Marine Sport LED Subwoofer
Product image 1
Featuring Built-In LED's, Can Be Easily Removed to Be Painted with The Perfect Color for Your Vessel
500W 2Ω Sport LED Subwoofer
Features:
  • Long-throw 50mm (2”) voice coil woofer engineered for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Specifications:
  • Size mm (in.): 250 (10)
  • Power Handling:
    • Peak: 500W
    • Continuous: 250W
  • Impedance 2Ω
  • Sensitivity dB SPL: 88.5
  • Voice coil Ø mm (in.): 50 (2)
  • XMAX mm: 12.3
  • X-Mech mm (in.): ±16.3 (0.64)
  • RE Ω: 2.1
  • FS Hz: 43
  • VAS l: 30.46
  • QTS: 0.60
  • QES: 0.63
  • QMS: 12.3
  • SPL dB: 88.5
Description
500W 2Ω Sport LED Subwoofer
Features:
Specifications:
  • Size mm (in.): 250 (10)
  • Power Handling:
    • Peak: 500W
    • Continuous: 250W
  • Impedance 2Ω
  • Sensitivity dB SPL: 88.5
  • XMAX mm: 12.3
  • RE Ω: 2.1
  • FS Hz: 43
  • VAS l: 30.46
  • QTS: 0.60
  • QES: 0.63
  • QMS: 12.3
  • SPL dB: 88.5
Hertz HMS10S2L 10” 2 Ohm Marine Sport LED Subwoofer | Frankies Auto Electrics & Car Audio