Hertz HMS10B4W 10" 600W Marine SVC White Subwoofer (HMS 10 B)
Product image 1
10" Marine Subwoofer Engineered For Infinite Baffle Application!
Marine 10" 600W SVC Subwoofer - White
The Hertz HMS 10 B (Order Code HMS10B) long-throw 10" marine subwoofers are engineered for infinite baffle application. The 4 Ohm configuration makes the most of the amplifier power. It relieves the main speakers from the hard work of reproducing the lowest frequency range, adding bass output and punch to maximize the overall system performance. The FEM-optimized high-excursion mobile equipment of HMS 10 B with a 50 mm (2") voice coil is driven by a massive magnetic group, to obtain perfect control also at a very high level SPL.
Features:
  • Long-throw 50mm (2") voice coil woofer engineered for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Specifications:
  • Colour: White
  • Size: 250mm (10")
  • Power Handling:
    Continuous: 300W
    Peak: 600W
  • Impedance: 4Ω
  • Voice Coil: 50mm (2")
  • Magnet Size (D x D x H): 140mm x 60mm x 30mm (5.51mm x 2.36mm x 1.18")
  • Magnet: Ferrite
  • Cone: Polypropylene With UV Inhibitors
  • Depth: 145mm
  • Voice Coil Type: Single
  • Xmech: +/- 19mm (0.75")
  • Component Weight: 5.10kg
-65%
Description
Features:
Specifications:
  • Colour: White
  • Size: 250mm (10")
  • Power Handling:
    Continuous: 300W
    Peak: 600W
  • Impedance: 4Ω
  • Voice Coil: 50mm (2")
  • Magnet: Ferrite
  • Depth: 145mm
  • Voice Coil Type: Single
  • Xmech: +/- 19mm (0.75")
  • Component Weight: 5.10kg
Hertz HMS10B4W 10" 600W Marine SVC White Subwoofer (HMS 10 B) | Frankies Auto Electrics & Car Audio