Hertz HMS10B2W Marine 10" 600W Infinite Baffle White Subwoofer (HMS 10 B2-LD-W)
Product image 1
Long Throw 10” Marine Subwoofers Engineered For Infinite Baffle Application!
10" 600W Marine Infinite Baffle Subwoofer - White
The Hertz HMS 10 B2-LD-W (Order Code HMS10B2W) long-throw 10" marine subwoofers are engineered for infinite baffle application. The 2 Ohm configuration makes the most of the amplifier power. It relieves the main speakers from the hard work of reproducing the lowest frequency range, adding bass output and punch to maximize the overall system performance. The FEM-optimized high-excursion mobile equipment of HMS 10 B with a 50 mm (2") voice coil is driven by a massive magnetic group, to obtain a perfect control also at very high level SPL.
Features:
  • Long-throw 50mm (2") voice coil woofer engineered for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
  • 2 Ohm load to make the most of amplifier power.
Specifications:
  • Colour: White (With RGB)
  • Size: 10" (250mm)
  • Power Handling - Continuous: 300W
  • Power Handling - Peak: 600W
  • Impedance: 2-Ohm
  • Voice Coil: 2" (50mm)
  • Magnet Size: (D) 140mm x (D) 60mm x (H) 30mm
  • Magnet: Ferrite
  • Cone: Polypropylene With UV Inhibitors
  • Depth: 145mm
  • Voice Coil Type: Single
  • Xmech: +/- 16.3mm
  • Weight: 5.10kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Colour: White (With RGB)
  • Size: 10" (250mm)
  • Power Handling - Peak: 600W
  • Impedance: 2-Ohm
  • Voice Coil: 2" (50mm)
  • Magnet: Ferrite
  • Depth: 145mm
  • Voice Coil Type: Single
  • Xmech: +/- 16.3mm