Fusion XS-S10SPGW 10" 600-Watt w/o LED XS Series Sports Marine Subwoofer
Product image 1
Experience Sound And Colour
Designed And Engineered To True-marine™ Standards
Designed To Comply With ISO12216
Versatile System Integration
Injection-moulded Polypropylene Cone
Large Diameter Voice Coil
High-quality Basket Construction
Fusion XS-S10SPGW Features:
  • Create a 2.1 audio zone to reduce system costs and simplify installation
  • Enjoy high-resolution bass reproduction from the quality polypropylene cone.
  • With an increase in real power, the voice coil provides a high-quality sound experience.
  • The subwoofers are available in 10″ designs with both classic- and sports-style grilles.
  • Engineered to last season after season, the subwoofers include a 3-year warranty.
Fusion XS-S10SPGW Specifications:
  • Physical dimensions (Diameter x Depth) Sports: 10.79" x 5.79" (274 x 147 mm)
  • Water and dust rating IP65
  • Speaker size 10"
  • Peak power (Watts) 600 W
  • RMS power (Watts) 120 W
  • Sensitivity (1 W / 1 m) 87 dB
  • Magnetic structure 41 oz
  • Frequency response 30 Hz - 2 kHz
  • Nominal impedance 4 ohms
  • Recommended amplifier power (RMS) 40 - 300 W
  • LED lighting Yes - RGB (XS-SL10SPGW)
  • LED supply voltage 10.8-16 VDC (XS-SL10SPGW)
  • LED load current @ 14.4 VDC 150 mA (XS-SL10SPGW)
  • Operating temperature range 32° to 122° F (0° to 50° C)
  • Voice coil diameter 1.5"
  • Cone material Polypropylene cone with rubber surround
  • Compass-safe distance 146" (370 cm)
  • Warranty 3 years
  • Mounting diameter clearance 8.78" (223 mm)
  • Mounting depth clearance 4.45" (113 mm)
  • Sealed enclosure volume1 1.4 cubic ft (40 L)
Accessories:
  • Cables & Chargers
  • Cases, Covers & Clips
  • Remotes
Compatible Devices:
  • Apollo RA670
  • Apollo RA770
  • Apollo WB670
  • Fusion AM Series Marine Amp
  • Fusion Apollo SRX400
  • Fusion BB100 Black Box
  • Fusion MS-RA60 Marine Stereo
  • Fusion RA210 Marine Stereo
  • Fusion RA210 Marine Stereo
  • Fusion RA70 Series Marine Stereos
  • Fusion Signature Series Marine Amp
What's in the Box:
  • 10" 600-Watt Sports Marine Subwoofer
  • Phillips stainless steel mounting screws (4.8 mm x 50 mm / 10 gauge x 2”)
  • Speaker grilles (1 sports gray/1 sports white)
  • Documentation
Product Information
Shipping & Returns
Description
Experience Sound And Colour
Versatile System Integration
Large Diameter Voice Coil
Fusion XS-S10SPGW Features:
  • Water and dust rating IP65
  • Speaker size 10"
  • Peak power (Watts) 600 W
  • RMS power (Watts) 120 W
  • Magnetic structure 41 oz
  • Nominal impedance 4 ohms
  • Voice coil diameter 1.5"
  • Warranty 3 years
Accessories:
  • Cables & Chargers
  • Cases, Covers & Clips
  • Remotes
Compatible Devices:
  • Apollo RA670
  • Apollo RA770
  • Apollo WB670
  • Fusion AM Series Marine Amp
  • Fusion Apollo SRX400
  • Fusion BB100 Black Box
  • Fusion MS-RA60 Marine Stereo
What's in the Box: