Enirgi DC100-12S Valve Regulated AGM Deep Cycle Rechargeable Battery (12V, 100AH)
Product image 1
Advanced Battery Technology for Cyclic & Motive Power Applications!
Valve Regulated AGM Deep Cycle Rechargeable Battery
Features:
  • 100 Amp Hour Battery AGM
  • Fast Recharge
  • Fully Sealed Won't Leak Can Be Mounted on Side
  • Heat Resistant
Specifications:
  • Charge At: 25°C
  • Float: 13.6 - 13.8V
  • Cycle: 14.5 - 14.7V
  • Weight: 30.60kg
  • Dimension: (H) 230mm x (L) 300mm x (W) 175mm
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • 100 Amp Hour Battery AGM
  • Fast Recharge
  • Heat Resistant
Specifications:
  • Charge At: 25°C
  • Float: 13.6 - 13.8V
  • Cycle: 14.5 - 14.7V
  • Weight: 30.60kg
Enirgi DC100-12S Valve Regulated AGM Deep Cycle Rechargeable Battery (12V, 100AH) | Frankies Auto Electrics & Car Audio