Enirgi AL-12.8-115 Escape Series Lithium Cell Deep Cycle Battery (12.8V, 115Ah)
Product image 1
Advanced Battery Technology for Cyclic & Motive Power Applications
Enirgi Escape Lithium Cell 115Ah Deep Cycle Battery
WHY ADVANCE ESCAPE?
WHY LITHIUM ION FERROUS PHOSPHATE (LiFePO4)
  • The safest of all the known lithium ion technologies globally
  • Smaller than any other commercial size battery type
  • Less than half the weight of a lead-acid battery
  • Wider temperature range and higher temperature
  • Higher cycle life than any other commercial sized battery
  • Ultra low self discharge makes it ideal for intermittent use
  • LiFePO4 is the most robust chemistry under extreme conditions
  • Best direct replacement for deep cycle duty.
Applications:
  • Caravans, Camping & 4WD.
  • Marine
  • Solar/Wind Energy Storage.
  • UPS & Back-Up Power.
  • Electric Vehicles & Mobility.
Specifications:
  • Nominal Voltage: 12.8V
  • Nominal Capacity: 115 ± 4Ah (0.2C)
  • Nominal Energy: 1556Wh
  • Internal Resistance: ≤40mΩ
    • ≥1,600 @ 0.2C (100% DOD)
    • ≥ 3,200 @ 0.2C (80% DOD)
    • ≥ 5,600 @ 0.2C (50% DOD)
  • Charge Voltage: 14.4 ± 0.15V
  • Charge Profile: CC @ 0.2C to 14.4V, then CV @ 14.4V. Current ≤ 0.01C (CC/CV)
  • Charge Current: 25A
  • Max. Charge Current: 61A
  • Continuous Current: 61A
  • Max Continuous Current: ≤ 100A
  • Max Pulse Current: 100-360A (≤ 20ms)
  • Cut-Off Voltage: About 10.0V
  • Charge Temperature: 0ËšC to 45ËšC
  • Discharge Temperature: -20ËšC to 60ËšC
  • Storage Temperature:0ËšC - 40ËšC
  • Material System: LiFePO4
  • Case Material: Plastic
  • Weight: 13.1 ± 0.5kg
  • Terminal: M8
  • Warranty: 3 Years * Private Use * Do Not Use Under Bonnet.
Product Information
Shipping & Returns
Description
WHY ADVANCE ESCAPE?
Applications:
  • Caravans, Camping & 4WD.
  • Marine
  • Solar/Wind Energy Storage.
  • UPS & Back-Up Power.
Specifications:
  • Nominal Voltage: 12.8V
  • Nominal Energy: 1556Wh
  • Internal Resistance: ≤40mΩ
    • ≥1,600 @ 0.2C (100% DOD)
    • ≥ 3,200 @ 0.2C (80% DOD)
    • ≥ 5,600 @ 0.2C (50% DOD)
  • Charge Voltage: 14.4 ± 0.15V
  • Charge Current: 25A
  • Max. Charge Current: 61A
  • Continuous Current: 61A
  • Cut-Off Voltage: About 10.0V
  • Material System: LiFePO4
  • Case Material: Plastic
  • Weight: 13.1 ± 0.5kg
  • Terminal: M8
Enirgi AL-12.8-115 Escape Series Lithium Cell Deep Cycle Battery (12.8V, 115Ah) | Frankies Auto Electrics & Car Audio