Enirgi AL-12.8-140 Escape Series Lithium Cell Deep Cycle Battery (12.8V, 140Ah)
Product image 1
Advanced Battery Technology for Cyclic & Motive Power Applications
Enirgi Escape Lithium Cell 140Ah Deep Cycle Battery
Specifications:
  • Nominal Voltage: 12.8V
  • Nominal Capacity: 140 ± 5Ah (0.2C)
  • Nominal Energy: 1790Wh
  • Internal Resistance: ≤ 35mΩ
    • ≥ 2,000 @ 0.2C (100% DOD)
    • ≥ 3,200 @ 0.2C (80% DOD)
    • ≥ 5,600 @ 0.2C (50% DOD)
  • Charge Voltage: 14.4 ± 0.15V
  • Charge Profile: CC @ 0.2C to 14.4V, then CV @ 14.4V. Current ≤ 0.01C (CC/CV)
  • Charge Current: 30A
  • Max. Charge Current:75A
  • Continuous Current: 75A
  • Max Continuous Current: ≤ 100A
  • Max Pulse Current: 100-450A (≤ 20ms)
  • Cut-Off Voltage: About 10.0V
  • Case Material: Plastic
  • Weight: 16.5 ± 0.5kg
  • Terminal: M8
  • Warranty: 3 Years * Private Use * Do Not Use Under Bonnet.
Specifications:
  • Nominal Voltage: 12.8V
  • Nominal Energy: 1790Wh
  • Internal Resistance: ≤ 35mΩ
    • ≥ 2,000 @ 0.2C (100% DOD)
    • ≥ 3,200 @ 0.2C (80% DOD)
    • ≥ 5,600 @ 0.2C (50% DOD)
  • Charge Voltage: 14.4 ± 0.15V
  • Charge Current: 30A
  • Max. Charge Current:75A
  • Continuous Current: 75A
  • Cut-Off Voltage: About 10.0V
  • Case Material: Plastic
  • Weight: 16.5 ± 0.5kg
  • Terminal: M8
Enirgi AL-12.8-140 Escape Series Lithium Cell Deep Cycle Battery (12.8V, 140Ah) | Frankies Auto Electrics & Car Audio