Edge EDSH7000.1D-E6 7000 Watts Ultra Class D Amplifier
Product image 1
Offers Superb Sound Quality, Looks & Features Enough for Any Pro Audio Enthusiast
Ultra Class D Mono Amplifier
Features:
  • Ultra Class D Delivers Incredible Efficiency Of Up To 92%
  • Wide Frequency Response Allows Use With Not Only Subwoofers But Also Full Range Speaker Systems.
  • Unique Combination FET Technology Delivers Improved Heat Dissipation.
  • Full EMI & CE Approval.
Specifications:
  • RMS @ 4Ω (14.4v 1% THD): 3000W
  • RMS @ 2Ω (14.4v 1% THD): 4900W
  • RMS @ 1Ω (14.4v 1% THD): 7000W
  • Maximum Power: 14,000W
  • Frequency Response: 5Hz - 20kHz
Product Information
Shipping & Returns
Description
Ultra Class D Mono Amplifier
Features:
  • Full EMI & CE Approval.
Specifications:
  • Maximum Power: 14,000W