AudioControl AC-D6.1200 D Series 6-Channel DSP Amplifier
Product image 1
AudioControl D Series 6-Channel DSP Amplifier: Provides Unprecedented Power & Tuning Flexibility
6-Channel DSP Matrix Amplifier With AccuBASS®
AudioControl AC-D6.1200 Features:
  • Built-In DSP
  • Configurable As 6/5/4/3 Channel Amplifier
  • 6 x 200 Watts @ 2 Ohms
  • 6 x 125 Watts @ 4 Ohms
  • 400 Watts @ 4 Ohms Bridged
  • AccuBASS® Processing
  • MILCTM Maximum Input Level Control (Patent Pending)
  • GTOTM Signal Sense
  • Active Speaker-Level Inputs (8-Channels) For OEM Integration.
  • 6 Preamp Inputs
  • 2 Assignable Preamp Outputs
  • Solid One-Piece Aluminum Chassis
  • Input & Output RTA For Precise & Informed Tuning.
  • Input & Output Delay
  • 12 and 24 dB/Octave Linkwitz-Riley Crossovers.
  • 30 Band Equalizer
  • Optional ACR-3 Remote For Preset Recall & Level Control.
  • Optional AC-BT24 Bluetooth Streamer/Programmer.
  • DM Smart DSP App Available In Downloads For Mac/PC.
AudioControl AC-D6.1200 Specifications:
  • DSP Built-In: Yes
  • Rated Continuous (RMS) Power @ 14.4v: 4Ω – 125W x 6 RMS / 2Ω – 200W x 6 RMS / 4Ω – 400W Bridged RMS
  • High-level Input Voltage: 40v (400 Watts) Per Channel
  • Input Channels: 6 Channel RCA + 8 Channel High Level
  • RCA Pre-Outs: 2 Channel Stereo
  • Remote Turn On Feature: Yes
  • Total Harmonic Distortion Rating: 0.01%
  • Crossover Type: 12 & 24 dB/Octave Linkwitz-Riley
  • Dimensions: 9″W x 7.95″D x 2.1″H
What's In The Box:
  • D-6.1200
  • Speaker Connectors
  • Fuses
  • Manual
  • Warranty
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Built-In DSP
  • 6 x 200 Watts @ 2 Ohms
  • 6 x 125 Watts @ 4 Ohms
  • 400 Watts @ 4 Ohms Bridged
  • AccuBASS® Processing
  • GTOTM Signal Sense
  • 6 Preamp Inputs
  • 2 Assignable Preamp Outputs
  • Input & Output Delay
  • 30 Band Equalizer
  • DSP Built-In: Yes
  • Remote Turn On Feature: Yes