Victron Energy BAT412038081 12V/38Ah AGM Super Cycle Battery Charger
Product image 1
Victron Energy 12V/38Ah AGM Super Cycle Battery Charger: AGM Battery Charger Has Very Low Internal Resistance Making Them Particularly Suitable for High Current Discharge Applications
A truly innovative battery
The AGM Super Cycle batteries are the result of recent battery electrochemistry developments.
Exceptional 100% depth of discharge (DoD) performance
Tests have shown that the Super Cycle battery does withstand at least three hundred 100% DoD cycles.
The tests consist of a daily discharge to 10,8V with I = 0,2C₂₀, followed by approximately two hours rest in discharged condition, and then a recharge with I = 0,2C₂₀.
    • Absorption: n/a
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Normal:
    • Absorption: 14,2 - 14,6 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage:13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Fast recharge:
    • Absorption: 14,6 - 14,9 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
Victron Energy BAT412038081 Specifications:
  • Dimensions: 267 x 77 x 175 mm
  • Weight: 9,5kg
  • CCA @0°F: n/a
  • RES CAP @80°F: n/a
  • Terminals: M5 insert
-65%
Description
A truly innovative battery
    • Absorption: n/a
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Normal:
    • Absorption: 14,2 - 14,6 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage:13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Fast recharge:
    • Absorption: 14,6 - 14,9 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
  • Weight: 9,5kg
  • CCA @0°F: n/a
  • RES CAP @80°F: n/a
  • Terminals: M5 insert
Victron Energy BAT412038081 12V/38Ah AGM Super Cycle Battery Charger | Frankies Auto Electrics & Car Audio