Victron Energy BAT212120084 12V/14Ah AGM Deep Cycle Battery Charger
Product image 1
Victron Energy 12V/14Ah AGM Deep Cycle Battery Charger: AGM Battery Charger Has Very Low Internal Resistance Making Them Particularly Suitable for High Current Discharge Applications
Recommended Charge Voltage:
  • Float Service:
    • Absorption: n/a
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Normal:
    • Absorption: 14,2 - 14,6 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage:13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Fast recharge:
    • Absorption: 14,6 - 14,9 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
Product Information
Shipping & Returns
Description
Recommended Charge Voltage:
  • Float Service:
    • Absorption: n/a
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Normal:
    • Absorption: 14,2 - 14,6 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage:13,2 - 13,5 V
  • Cycle service Fast recharge:
    • Absorption: 14,6 - 14,9 V
    • Float: 13,5 - 13,8 V
    • Storage: 13,2 - 13,5 V