Vibe BLACKAIRC12-V6 12″ 1500W Passive Subwoofer Enclosure
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Vibe 12″ 1500W Passive Subwoofer Enclosure
By using passive radiator technology and combining an 8" passive radiator with a 12" subwoofer, the performance of a well-tuned ported box can be reproduced in a smaller footprint than a sealed enclosure. This enables maximum performance with minimum space requirements.
Features:
  • Unique design passive radiator technology
  • A steel mesh protects the woofer & passive cooler from damage
  • The spring-loaded clamp allows the connection of thick cables
  • The ultra-compact housing supports installation in the tightest of spaces
Specifications:
  • Model: BLACKAIRC12-V6
  • Type: 12" Compact Passive Subwoofer Enclosure
  • Peak Power: 1500W
  • RMS Power: 500W
  • Impedance: Dual 2-ohm
  • Dimensions (H x W x D): 13.8" x 15.8" x 11.4" (351mm x 402mm x 290mm)
  • Configuration: 2nd order passive radiator
  • Enclosure Type: Compact Bass Enclosure
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Model: BLACKAIRC12-V6
  • Peak Power: 1500W
  • RMS Power: 500W
  • Impedance: Dual 2-ohm
Vibe BLACKAIRC12-V6 12″ 1500W Passive Subwoofer Enclosure | Frankies Auto Electrics & Car Audio