Fusion SG-FL77SPC - 7.7" 280 WATT Coaxial Sports Chrome Marine Speaker with LEDs
Product image 1
7.7" 280 WATT Coaxial Sports Chrome Marine Speaker with LEDs
Combining ‘CURV’ Cone composite technology with a Silk Dome tweeter and fully sealed crossover components, the Sports Industrial Chrome Signature 7.7” Speaker system is a stylish solution for premium on-water listening.
These 7.7" Signature Series speakers can handle up to a thunderous 280 Watt peak power.
Features:
  • Large Diameter Voice Coil – Delivering An Increase In Real Power And Efficiency, The Voice Coil Provides A Signature Sound Exclusive To The 7.7” Fusion Speakers.
*Color is determined by wiring polarity at installation.
Specifications:
  • Product Code SG-FL77SPC
  • Configuration Coaxial
  • RMS Power Rating (Watts) 100
  • Peak power (Watts) 280
  • Efficiency (1W/1M) 91db
  • Frequency Response 60Hz - 22KHz
  • Impedance 4 Ohms
  • Tweeter Type Silk Dome
  • Cone Material CURV
  • Voice Coil Diameter 1.5”
  • LED Color Options White and blue
  • Mounting Diameter Clearance 156mm (6-1/8")
  • Mounting Depth Clearance 85.5mm (3-3/8")
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Product Code SG-FL77SPC
  • Configuration Coaxial
  • RMS Power Rating (Watts) 100
  • Peak power (Watts) 280
  • Efficiency (1W/1M) 91db
  • Impedance 4 Ohms
  • Tweeter Type Silk Dome
  • Cone Material CURV
  • Voice Coil Diameter 1.5”
Fusion SG-FL77SPC - 7.7" 280 WATT Coaxial Sports Chrome Marine Speaker with LEDs | Frankies Auto Electrics & Car Audio