STEDI BRKAM-GRILL-LOW-31.5 VW Amarok Lower Grill Light Bar Mounting Bracket 31.5
Product image 1
Graceful & Robust Auxiliary Mounting Solution for The Discerning Amarok Owner!
Substance, Meet Style
Robust, Lightweight & Intelligent Design
Constructed from 3mm thick 3 series stainless steel, gusseted in all the right places to ensure maximum rigidity. Large diameter holes ensure that our bracket remains light weight, while simultaneously ensuring minimal disruption to airflow. Finished in satin UV stable powder coat, and cut to the exacting measurements of our ST3K 21" & 31" light bars.
Aftermarket Yet Cohesive
Notes:
  • Price is for bracket only, light bars sold separately.
Features:
  • Black Powder Coated Finish
  • 3 Series Stainless Steel
  • Designed to minimise disruption of air-flow
  • No need to remove front bumper
  • Bolts to existing factory bumpr supports to pre-existing holes
  • No drilling required, bolt and nut kit included
Specification:
  • Material: 3 series Stainless Steel
  • Finish: Powder Coat
What's in The Box:
  • 1 x 31.5" VW Amarok Grill Mounting Bracket
  • 4 x Bolts & Nuts
Product Information
Shipping & Returns
Description
Substance, Meet Style
Aftermarket Yet Cohesive
Notes:
Features:
  • Black Powder Coated Finish
  • 3 Series Stainless Steel
Specification:
  • Finish: Powder Coat
What's in The Box: