KENWOOD 1000FBOX 10" 1000W Slimline SVC Subwoofer in a Box
Product image 1
The KENWOOD 1000FBOX Have Been Designed to Be a True Worldwide Product!
The KENWOOD 1000FBOX features a KFC-WPS1000F 10" "flat" subwoofer that produces serious bass output in the hard-to-fit areas of your compact car or ute! And this shallow-mount sub measures less than 3.5" deep, so you can get creative with your installation.
KENWOOD 1000FBOX Features:
  • 1000W Peak Input Power
  • 250W RMS Power
  • 4 Ohm Voice Coil
  • Stress-Free Spider
  • Large Magnet and Optimized Yoke
  • Carbon-Glass Fibre Honeycomb Cone
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
KENWOOD 1000FBOX Features:
  • 1000W Peak Input Power
  • 250W RMS Power
  • 4 Ohm Voice Coil
  • Stress-Free Spider
KENWOOD 1000FBOX 10" 1000W Slimline SVC Subwoofer in a Box | Frankies Auto Electrics & Car Audio