Audison APBX10A2 Prima 10" 800W Active Loaded Subwoofer Box (APBX 10AS 2)
Product image 1
Product image 2
Dedicated High-Performance Amplification Module that Enhances All the Passive Box Technologies!
Prima Series 10" Active Subwoofer Box (APBX 10AS 2)
The amplification module, with power outputs of 400W RMS, is developed with the - li technology (high efficiency / low impedance), which thanks to the absence of the DC-DC voltage booster reaches the impressive 90% efficiency level, very close to the theoretical limit of the D - Class. New input stage DBT (Dynamic Bass Tracking) technology allows 100% use of the - li (High-Efficiency Low Impedance) amplifier power and to enjoy a tense and dynamic bass even at very high listening volumes.
Eliminating the voltage booster was made possible thanks to the development of the new dual coil drivers, which inherit all the Prima subwoofers' technological backgrounds but differ for the ultra-low impedance (0.16 ohms for APBX 10 AS). This feature ensures a perfect synergy with the - li (High-Efficiency Low Impedance) technology, maximizing the combination of amplifier, speakers, and sealed box, to obtain low, powerful, and crisp frequencies.
The controls section is complete and provides an optimal regulation of the low-frequency emission in the car cabin. The Butterworth low pass filter at 12dB/Oct. with variable cut-off frequency (50 - 200 Hz), when used with an AP bit processor with pre-out output dedicated to the sub, can be bypassed. The adjustable bass-boost control (0 - 6 dB) at 45 Hz allows the user to emphasize the response on the lower side of the spectrum.
Features:
  • Integrated 400 W RMS @ 0.16 OHM D - Class amplifier featuring he - li technology (high efficiency / low impedance) without switching power supply, for a performance next to ideal.
  • frequency (50 - 300 Hz), phase control (0 - 180 degrees), and adjustable bass - boost 0-6 db @ 45Hz.
  • Defeatable filter to use the sub-dedicated output of a bit or AP bit processor.
  • Box with ultra-low profile (6.22 in./ 158 mm) in air suspension, designed to take full advantage of the performance of the 10-inch APS 10 DL high-impedance driver.
  • The exclusive design of the cone, dust - -cap, and basket geometry to achieve a wide linear excursion (9 mm in one direction), keeping the depth required for the assembly to a minimum.
  • HRC AP remote control included.
  • A sturdy metal grille included, for total protection of the subwoofer drive
Specifications:
  • Type: Component Active Subwoofer Box
  • Subwoofer Size: 250mm (10")
  • Power Handling:
    Peak: 800W
    Continuous: 400W
  • Impedance: 0.16Ω
  • Magnet: High-Density Flux Ferrite
  • Cone: Water-Repellent Pressed Paper
  • Subwoofer Voice Coil Ø: 60mm (2.36")
  • Sub Box Size: 440mm (17.32") x 158mm (6.22") x 334mm (13.15")
  • Weight: 9.40kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Subwoofer Size: 250mm (10")
  • Power Handling:
    Peak: 800W
    Continuous: 400W
  • Impedance: 0.16Ω