JBL Club 54F | 5.25" 135W Two-Way Coaxial Car Speaker (Pair) | JBLSPKCB54F
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Precision Audio, Premium Build – JBL Club 54F Delivers 135W of Pure, Detailed Sound!
Plus One™ Woofer Cone Architecture
Edge-driven Silk Dome Tweeter
The Club 44F, Club 54F, Club 64, Club 864F, Club 964M feature a full, edge-driven silk dome tweeter, which delivers a broader and smoother high frequency response, neverharsh regardless of output level than more commonly used w-domes.
Acoustically Damped, UV-resistant Polypropylene Cone
Bigger Magnet, Bigger Power Handling
JBL Club 54F Specifications:
General Specifications
  • Power Handling 45W RMS, 135W peak
Audio Specifications
  • Sensitivity (@ 2.83V) 91dB
  • Frequency Response 75Hz – 20kHz
  • Nominal Impedance 3.0 ohms
What's in the Box:
  • 2x Speakers
  • 1x Foam gasket
Description
Edge-driven Silk Dome Tweeter
JBL Club 54F Specifications:
General Specifications
Audio Specifications
  • Sensitivity (@ 2.83V) 91dB
  • Nominal Impedance 3.0 ohms