HiTV 9SNDVD106INMNT-TWIN Mega 11 DVD Smart TV 10.6" Personal Entertainment System Headrest - Twin Pack
Product image 1
Australia's Smartest Road Trip Companion!
STREAM ON
USE YOUR VOICE
NO JUMPING. JUST WATCHING
RECOMMENDATIONS JUST FOR YOU
Get personal suggestions based on your subscriptions, viewing habits, and the content you own.
DOWNLOAD UNLIMITED GAME APPS SUIT ANY AGE GROUP
CROSSLINK & MIRROR
Share DVD movies or online movies and TV shows from one screen to both two screens.
Mega 11 DVD Smart TV Model Features:
  • It works perfectly with the RTF 2-In-1 GamePad for downloading high-performance games.
  • Mega 11 DVD Smart TV dedicated Screen cover.
  • Optional Screensharing Bracket
Features:
  • 10.6" Automotive FHD IPS Panel (16:9) (4:3)
  • Blue Atmosphere Lighting
  • Smart TV System
  • Built-In Wi-Fi
  • Built-In Bluetooth
  • DVD Crosslink
  • Touch-Sensitive Controls
  • Advanced ALC Technology for improved audio volume.
  • LED backlit panels for exceptional picture quality, high efficiency, and long life.
  • An adjustable bracket for universal fit and tilt pole.
  • Automatically selects between PAL and ATSC systems.
  • Built-In 3.5mm AV Input Jack
  • Two A/V Inputs
  • Wireless Remote Control
  • Built-In Dual Speakers
  • Twin Pack
Specifications:
  • Size: 10.6"
  • Viewing Angle: >180°
  • Built-In Dual-Channel IR Transmitter:
    Ch A: 2.3MHz (Left) – 2.8MHz (Right)
    Ch B: 3.2MHz (Left) – 3.8MHz (Right)
  • Resolution: 1920 x 1080
  • Power Supply: DC +12V (10.6V - 15.8V)
  • Power Consumption: 12W
  • Operating Temperature: 14OF ~ 140OF
  • Weight: 2.49kg (Single Unit)
Product Information
Shipping & Returns
Description
STREAM ON
USE YOUR VOICE
NO JUMPING. JUST WATCHING
RECOMMENDATIONS JUST FOR YOU
CROSSLINK & MIRROR
Features:
  • Blue Atmosphere Lighting
  • Smart TV System
  • Built-In Wi-Fi
  • Built-In Bluetooth
  • DVD Crosslink
  • Touch-Sensitive Controls
  • Built-In 3.5mm AV Input Jack
  • Two A/V Inputs
  • Wireless Remote Control
  • Built-In Dual Speakers
  • Twin Pack
Specifications:
  • Size: 10.6"
  • Viewing Angle: >180°
  • Resolution: 1920 x 1080
  • Power Consumption: 12W