Hertz MPBX3002 Mille Pro 12" 1000W Ultra-Shallow Sealed Enclosure Subwoofer (MPBX 300 S2)
Product image 1
Get All the Bass You're Looking For in A Package that Fits Into Smaller Spaces!
Ultra-Shallow Sealed Subwoofer Enclosure
The Hertz MPBX 300 S2 (Order Code MPBX3002) ultra-shallow sealed enclosure is specifically optimised to deliver all the MPS 300 S2 subwoofer performances. The enclosure structure features incomparable robustness thanks to 15 mm (0.59 in.) wood thickness. Internal sound-absorbing material virtually increases the box's volume and reduces acoustic resonances. Panel-to-panel internal bracing with solid corners minimises resonances and round corners ease the placement.
Features:
  • Enclosure:
    * 15 mm (0.59 in.) wood thickness for incomparable robustness.
    * Panel-to-panel internal bracing with solid corners to minimize resonances.
    * Round corners to ease the placement.
  • Driver MPS 300 S2:
    * Ultra-shallow structure compatible with minimum-depth enclosures.
    * 500W continuous power handling, 2 Ohm impedance.
    * Air Intercooling Revolution (A.I.R.) prevents air-compression-related limitations.
    * Die-Cast Aluminium Frame
    * Unrivalled mechanical excursion, 20 percent over traditional designs.
    * Six-layer copper voice coil (38mm/1.5 in.) ensures high thermal capacity.
Specifications:
  • Size: 300mm (12")
  • Power Handling - Continuous: 500W
  • Power Handling - Peak: 1000W
  • Impedance: 2-Ohm
  • Voice Coil Ø: 38mm (1.5")
  • Frequency Response: 25Hz - 400Hz
  • Magnet: High-Density Flux Ferrite
  • Cone: Polypropylene
  • Xmech: 20mm
  • Depth: 118mm (4.65")
  • Voice Coil Type: Single
  • Magnet Size: (D) 134mm x (D) 55mm x (H) 36mm
  • Weight: 10.80kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Enclosure:
  • Driver MPS 300 S2:
    * Die-Cast Aluminium Frame
Specifications:
  • Size: 300mm (12")
  • Power Handling - Peak: 1000W
  • Impedance: 2-Ohm
  • Voice Coil Ø: 38mm (1.5")
  • Cone: Polypropylene
  • Xmech: 20mm
  • Depth: 118mm (4.65")
  • Voice Coil Type: Single