Hertz HEX65SLD 6.5” 4 Ohm Marine Speakers With Sports Grille & RGB
Product image 1
Easy Removed Grille to Be Painted with A Custom Colour Perfect for Your Boat!
Sport LED Coaxial Speaker
Sport option grille HEX coaxial with RGB LEDs lighting option always provide the perfect style for your boat, giving you years of pure fun while cruising, being over engineered and tested for Marine applications. The compact 6.5” speaker, with a depth of only 2.36 in. delivers a detailed and dynamic sound, making every outing memorable.
HEX sport grille can be easily removed to be painted with a custom colour perfect for your boat.
Features:
  • Woofer with 25 mm 1” voice coil fine-tuned for infinite baffle application featuring silicone insulated lead-wire for durability
  • Sealed built-in crossover with resettable solid-state tweeter protection circuit
  • Nickel-plated corrosion resistant terminals
Specifications:
  • Power Handling:
    • Peak: 100W
    • Continuous: 50W
  • Impedance: 4Ω
  • Frequency Response: 50 - 23K HZ
  • Sensitivity: 88 dB SPL
  • Woofer Size: 165mm (6.5”)
  • Tweeter Size: 24mm (0.9”)
  • Woofer Voice Coil: 25mm (1”)
  • Tweeter Voice Coil: 13mm (0.5”)
  • Woofer Magnet: High Density Flux Ferrite
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Woofer Cone: Polypropylene with UV Inhibitors
  • Tweeter Dome: PEI
Product Information
Shipping & Returns
Description
Sport LED Coaxial Speaker
Features:
Specifications:
  • Power Handling:
    • Peak: 100W
    • Continuous: 50W
  • Impedance: 4Ω
  • Sensitivity: 88 dB SPL
  • Woofer Size: 165mm (6.5”)
  • Tweeter Size: 24mm (0.9”)
  • Woofer Voice Coil: 25mm (1”)
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Tweeter Dome: PEI
Hertz HEX65SLD 6.5” 4 Ohm Marine Speakers With Sports Grille & RGB | Frankies Auto Electrics & Car Audio