Hertz MPBX2502 Mille Pro 10" 1000W Ultra-Shallow Sealed Enclosure Subwoofer (MPBX 250 S2)
Product image 1
Ultra-Shallow Sealed Subwoofer Enclosure
The Hertz MPBX 250 S2 (Order Code MPBX2502) ultra-shallow sealed enclosure is specifically optimised to deliver all the MPS 250 S2 subwoofer performances. The enclosure structure features incomparable robustness thanks to 15 mm (0.59 in.) wood thickness. Internal sound-absorbing material virtually increases the box's volume and reduces acoustic resonances. Panel-to-panel internal bracing with solid corners minimises resonances and round corners ease the placement.
Hertz MPBX 250 S2 Features:
  • Enclosure:
    * 15 mm (0.59 in.) wood thickness for incomparable robustness.
    * Panel-to-panel internal bracing with solid corners to minimize resonances.
    * Round corners to ease the placement.
  • Driver MPS 250 S2:
    * The ultra-shallow structure is compatible with minimum-depth enclosures.
    * 500W continuous power handling, 2 Ohm impedance.
    * Air Intercooling Revolution (A.I.R.) prevents air-compression-related limitations.
    * Die-Cast Aluminium Frame
    * Unrivaled mechanical excursion, 20 percent over traditional designs.
    * Six-layer copper voice coil (38mm/1.5 in.) ensures high thermal capacity.
Hertz MPBX 250 S2 Specifications:
  • Size: 250mm (10")
  • Power Handling - Continuous: 500W
  • Power Handling - Peak: 1000W
  • Impedance: 2Ω
  • Voice Coil: 38mm (1.5")
  • Frequency Response: 25 - 400Hz
  • Magnet Size: (D) 134mm x (D) 55mm x (H) 36mm
  • Magnet: High-Density Flux Ferrite
  • Cone: Polypropylene
  • Xmec: 20mm
  • Depth: 118mm (4.65")
  • Voice Coil Type: Single
  • Enclosure Dimensions: (W) 531mm x (H) 361mm x (D) 160mm x (D) 118mm
  • Component Weight: 10.80kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Hertz MPBX 250 S2 Features:
  • Enclosure:
  • Driver MPS 250 S2:
    * Die-Cast Aluminium Frame
  • Size: 250mm (10")
  • Power Handling - Peak: 1000W
  • Impedance: 2Ω
  • Voice Coil: 38mm (1.5")
  • Cone: Polypropylene
  • Xmec: 20mm
  • Depth: 118mm (4.65")
  • Voice Coil Type: Single
  • Component Weight: 10.80kg
Hertz MPBX2502 Mille Pro 10" 1000W Ultra-Shallow Sealed Enclosure Subwoofer (MPBX 250 S2) | Frankies Auto Electrics & Car Audio