Hertz HMX65LDC Marine 6.5" 2-Way Classic Charcoal Coaxial Speaker With RGB - Pair (HMX 6.5 LD-C)
Product image 1
Marine Speakers to Bring High-Quality Audio & High Style to Your Boat!
2-Way Marine Speakers With LED Lighting
Features:
  • 1.4” Neodymium magnet tweeter featuring a PEI material dome combined with faceplate
  • Acoustic lens optimized for best off-axis dispersion and highest SPL
  • Sound-transparent stainless steel tweeter mesh grille providing
  • Efficient high-frequency transfer, attractive look, and a rock-solid protection grille
  • Long-throw 25mm (1”) voice coil woofer fine-tuned for infinite baffle application
  • Featuring a polypropylene cone injected with UV inhibitors and a co-molded Santoprene surround
  • Aramid fiber spider with silicone-insulated lead wires ensuring durability
  • FEM-optimized high-excursion mobile equipment driven
  • Massive magnetic group encapsulated into a marine-grade polymer injected basket
  • Sealed built-in crossover with resettable solid-state tweeter protection circuit
  • Gold-plated corrosion-resistant terminals
Specifications:
  • Component: Hi-End LED Coax
  • Size: 165mm (6.5")
  • Power Handling - Continuous: 75W
  • Power Handling - Peak: 150W
  • Impedance: 4-Ohm
  • Depth: 95.6mm (3.76")
  • Woofer Voice Coil Ø: 25mm (1")
  • Tweeter Voice Coil Ø: 20mm (0.8")
  • Frequency Response: 50 ÷ 25kHz
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Tweeter Magnet Size: (D) 19.7mm x (H) 3.0mm (0.78" x 0.12")
  • Woofer Magnet: High-Density Flux Ferrite
  • Woofer Magnet Size: (D) 78.5mm x (D) 32mm x (H) 17mm (3.09" x 1.26" x 0.67")
  • Cone: Polypropylene with UV Inhibitors
  • Dome: PEI
  • Xmech: ±6.65mm (0.26")
  • Weight (Single): 1.0kg (2.2lbs)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Component: Hi-End LED Coax
  • Size: 165mm (6.5")
  • Power Handling - Peak: 150W
  • Impedance: 4-Ohm
  • Depth: 95.6mm (3.76")
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Dome: PEI
  • Xmech: ±6.65mm (0.26")
Hertz HMX65LDC Marine 6.5" 2-Way Classic Charcoal Coaxial Speaker With RGB - Pair (HMX 6.5 LD-C) | Frankies Auto Electrics & Car Audio