Hertz HMX6.5S-LD 6.5" Powersports 2-Way Outdoor Speakers With LED Lighting
Product image 1
Marine Speakers Designed to Bring High-Quality Audio to Any Boat or Powersports Vehicle!
6.5" Powersport Coaxial Speakers
The Hertz HMX6.5S-LD 6.5" Powersport Coaxial Speakers are a high performance 2-way outdoor speaker designed to bring a new level of quality audio to open-top and leisure vehicles. Optimized to perform in infinite baffle, with solid bass and an outstanding output, they feature HMX tweeters with an acoustic lens which help to deliver the best off-axis dispersion possible, maximising SPL.
Features:
  • 1.4” Neodymium magnet tweeter featuring a PEI material dome combined with faceplate and acoustic lens optimized for best off-axis dispersion and highest SPL.
  • Long-throw 25mm (1”) voice coil woofer fine-tuned for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Specifications:
  • Power Handling:
    • Peak: 150W
    • Continuous: 75W
  • Impedance: 4Ω
  • Frequency Response: 50 ÷ 25kHz
  • Sensitivity SPL: 89dB
  • Woofer Size: 165mm (6.5")
  • Tweeter Size: 36mm (1.4")
  • Woofer Voice Coil Ø: 25mm (1")
  • Tweeter Voice Coil Ø: 20mm (0.8")
  • Woofer Magnet: High Density Flux Ferrite
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Packaging Type: Giftbox
Description
Features:
Specifications:
  • Power Handling:
    • Peak: 150W
    • Continuous: 75W
  • Impedance: 4Ω
  • Sensitivity SPL: 89dB
  • Woofer Size: 165mm (6.5")
  • Tweeter Size: 36mm (1.4")
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Packaging Type: Giftbox
Hertz HMX6.5S-LD 6.5" Powersports 2-Way Outdoor Speakers With LED Lighting | Frankies Auto Electrics & Car Audio