Hertz HEX65MTC Marine 6.5" 100W 2-Way Coaxial Total-Charcoal Speaker - Pair (HEX 6.5 M - TC)
Product image 1
Provides the Perfect Style For Your Boat!
6.5" 100W 2-Way Coaxial Speaker (Total-Charcoal)
Features:
  • Woofer with 25mm (1-inch) voice coil fine-tuned for infinite baffle application featuring silicone insulated lead-wire for durability.
  • Sealed built-in crossover with resettable solid-state tweeter protection circuit.
  • Nickel-plated corrosion-resistant terminals.
Specifications:
  • Colour: Total-Charcoal
  • Component: 2-Way Coaxial (Pair)
  • Woofer Size: 165mm (6.5")
  • Tweeter Diaphragm Size: 24mm (0.9")
  • Woofer Voice Coil: 25mm (1")
  • Tweeter Voice Coil: 13mm (0.5")
  • Power Handling - Peak: 100W
  • Power Handling - Continuous: 50W
  • Impedance: 4-Ohm
  • Frequency Response: 50 - 23kHz
  • Woofer Magnet Size: 85mm (D) x 32mm (D) x 15mm (H)
  • Tweeter Magnet Size: 12.9mm x 2mm + 11mm x 1.9mm
  • Woofer Magnet: High-Density Flux Ferrite
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Cone: Polypropylene With UV Inhibitors
  • Dome: PEI
  • Xmech: +/-4.8mm
  • Weight: 1.00kg (Single Speaker)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Colour: Total-Charcoal
  • Woofer Size: 165mm (6.5")
  • Woofer Voice Coil: 25mm (1")
  • Power Handling - Peak: 100W
  • Impedance: 4-Ohm