Hertz HCP5MD24 1500W RMS 24V 5CH Marine Amplifier (HCP 5 MD 24V)
Product image 1
Compact Design Ready to Face the Open Water Environment, Providing Tons of Clean Power!
5-Channel 24V Marine Amplifier
The Hertz HCP 5 MD 24V (Order Code HCP5MD24) marine amplifier features a compact design that is ready to face the open water environment and provides tons of clean power. The HCP M heat sink has been crafted from extruded aluminium, a material unmatched for lightness, robustness, and heat dissipation. To keep size to a minimum, the power transistors are placed between the PCB and the top side of the heat sink where heat is gathered. Built-up heat is then directed to the special dissipation wings along the side of the amplifier.
Please Note: Optional Remote Volume Control model HRC.
Features:
  • Power supply featuring multiple winding transformers, Low-ESR 105C capacitors, D-Class 2 ohm stable output stage
  • 24 dB continuous adjustable (50 to 500 Hz) Lo-Pass subwoofer filter
  • SUBSONIC filter (24 dB - 25 Hz), removes very low subsonic frequencies from music signals to avoid damage to the subwoofer
  • Bass Boost adjustable via selector, for more punch from speakers
  • Special balanced input circuitry to reject electro-magnetic disturbances
  • Hi-level and lo-level inputs compatible with any source
  • Short-circuit and thermal protections with auto-resetting
Specifications:
  • Channels: 5 - 3
  • Power Supply Voltage: 22 - 33 VDC
  • Idling current (Power ON/OFF): 2 A / 0.04 mA
  • Consumption at 2 Ohm, 26.4 VDC (Max Musical Power): 15 A
  • Remote In: 7-33 VDC - 1 mA
  • Distortion - THD (100Hz @ 4 Ohm): 0.02 Percent
  • S/N Ratio (A-Weighted @ 1V): 100 dB
  • Damping factor (1 kHz at 4 Ohm): 250
  • Pre-ln Sensitivity: 0.2-5VRMS
  • Load Impedance (MIN): 2 Ohm
  • Adjustable Crossovers: Yes
    Output Power (RMS) @ 14.4 VDC, THD 10 Percent:
    5Ch: 55W x 4 + 160W (4 Ohm)
    5Ch: 90W x 4 + 280W (2 Ohm)
    3Ch: 180W x 2 + 160W (4 Ohm)
    3Ch: 180W x 2 (4 Ohm) + 280W (2 Ohm)
  • Total Power RMS: 1500W
  • Dimensions: 345mm x 190mm x 50mm
  • Packaging Type: Giftbox
  • Weight: 3.00kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
5-Channel 24V Marine Amplifier
Features:
Specifications:
  • Channels: 5 - 3
  • Remote In: 7-33 VDC - 1 mA
  • Load Impedance (MIN): 2 Ohm
  • Adjustable Crossovers: Yes
    5Ch: 55W x 4 + 160W (4 Ohm)
    5Ch: 90W x 4 + 280W (2 Ohm)
    3Ch: 180W x 2 + 160W (4 Ohm)
  • Total Power RMS: 1500W
  • Packaging Type: Giftbox
  • Weight: 3.00kg
Hertz HCP5MD24 1500W RMS 24V 5CH Marine Amplifier (HCP 5 MD 24V) | Frankies Auto Electrics & Car Audio