Infinity REF-4555A Reference 4555A High-Performance 5-Channel Amplifier
Product image 1
High-Performance 5 Channel Amplifiers
Compact Footprint
High and Low-Level Inputs
Variable Crossovers and Bass Boost
ADAS Input With Channel Assignment
In vehicles with ADAS warning systems, you can assign a channel to broadcast system alert messages.
HALOsonic Mixing Input
Specifications:
General
  • Max Power 1800W peak
  • Signal-to-Noise Ratio ≥85dB (ref 1W output @ 4Ω)
System Specifications
  • Power Output, 2Ω 65W rms x 4, <1.0% THD+N
  • Power Output, 4Ω 45W rms x 4, <1.0% THD+N
  • Power Output, 4Ω Bridged 130W rms x 2, <1.0% THD+N
Subwoofer Specifications
  • Power Output, 2Ω 500W rms x 1, <1.0% THD+N
  • Power Output, 4Ω 320W rms x 1, <1.0% THD+N
  • Signal-to-Noise Ratio ≥80dB (ref 1W output @ 2Ω)
What's In the Box:
  • 1 amplifier
  • High-level input wiring harness
  • 2 spare fuses
  • 2 2-color brand stickers
  • Quick start guide
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Compact Footprint
High and Low-Level Inputs
HALOsonic Mixing Input
Specifications:
General
  • Max Power 1800W peak
System Specifications
Subwoofer Specifications
What's In the Box:
  • 1 amplifier
  • 2 spare fuses
  • 2 2-color brand stickers
  • Quick start guide
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Rockford Fosgate P1000X5 Punch 1,000 Watt Class-bd 5-Channel Amplifier
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
DD Audio DD-D5.1000 5-Channel 1000 Watts Amplifier
NEW
Thumbnail 1
Rockford Fosgate T1000X5ad Power 1,000 Watt Class-ad 5-Channel Amplifier
-65%NEW
Rockford Fosgate TM1000X5ad Power Marine 1,000 Watt Class-ad 5-Channel Amplifier
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Pioneer GM-D9705 2000W Class-D 5 Channel Amplifier with Wired Bass Boost Remote
-65%NEW
Polk Audio PA D5000.5 PA D Series 5-Channel Class D Amplifier
Rockford Fosgate R2-750X5 Prime 750 Watt 5-Channel Amplifier
Infinity KAPPAFIVE 2300W High-Performance Multi-Channel Class D Amplifier
JBL Stadium 5 2300W High-Performance 5-Channel Class D Amplifier
-65%NEW