Fusion SM-F65OEM SM Series 6.5" 100 Watt Shallow Mount Speakers Without Grilles - Pair
Product image 1
Unique Shallow Mount Design without Compromising on Sound Quality!
SM Series 6.5" 100 Watt Shallow Mount Speakers (Without Grilles)
Features:
  • Shallow Basket Design: With a shallow mounting depth of only 24mm <15/16">, the SM Series speakers are ideal for installation where mounting depth is limited.
  • Retrofittable: The SM Series speakers have a circular back with a mounting diameter clearance of 130mm <5-1/8">, allowing it to fit easily into existing 6.5" speaker cutouts.
Specifications:
  • Speaker Enclosure Size: 155mm x 155mm <6-1/8" x 6-1/8">
  • Peak Power Rating: 100 Watts
  • Driver Size: Tuned & Optimized 3"
  • Efficiency (1W/1M): 84dB
  • Frequency Response: 150 Hz - 20 kHz
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Cone / Surround Material: Polypropylene with Rubber Surround
  • Mounting Diameter Clearance: 130mm <5-1/8">
  • Mounting Depth Clearance: 24mm <15/16">
  • Operating Temperature Range: 0 - 50°C (32 - 122°F)
  • Storage Temperature Range: -20 - 70°C (-4 - 158°F)
  • Water and Dust Resistance (IP Rating): IP65
  • Speaker Dimensions: Length x Height x Depth 155mm x 155mm x 46mm <6-1/8" x 6-1/8" x 1-13/16">
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Peak Power Rating: 100 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 84dB
  • Nominal Impedance: 4 Ohms