Fusion SG-FL77SPW - 7.7" 280 WATT Coaxial Sports White Marine Speaker with LEDs
Product image 1
7.7" 280 Watt Coaxial Sports White Marine Speaker With LEDs
Combining ‘CURV’ Cone composite technology with a Silk Dome tweeter and fully sealed crossover components, the Sports Ice White Signature 7.7” Speaker system is a stylish solution for premium on-water listening.
These 7.7" Signature Series speakers can handle up to a thunderous 280 Watt peak power.
Features:
  • Large Diameter Voice Coil – Delivering an increase in real power and efficiency, the voice coil provides a signature sound exclusive to the 7.7” FUSION Speakers.
*Color determined on wiring polarity at installation.
Specifications:
  • Product Code SG-FL77SPW
  • Configuration Coaxial
  • RMS Power Rating (Watts) 100
  • Peak Power (Watts) 280
  • Efficiency (1w/1m) 91db
  • Frequency Response 60hz-22khz
  • Impedance 4 Ohms
  • Tweeter Type Silk Dome
  • Cone Material Curv
  • Voice Coil Diameter 1.5”
  • Led Color Options White And Blue
  • Mounting Diameter Clearance 156mm (6-1/8")
  • Mounting Depth Clearance 85.5mm (3-3/8")
-65%
Description
Features:
Specifications:
  • Product Code SG-FL77SPW
  • Configuration Coaxial
  • RMS Power Rating (Watts) 100
  • Peak Power (Watts) 280
  • Efficiency (1w/1m) 91db
  • Impedance 4 Ohms
  • Tweeter Type Silk Dome
  • Cone Material Curv
  • Voice Coil Diameter 1.5”