Fusion SG-FT88SPWC 8.8" Wake Tower Sports Chrome & White Marine Speakers
Product image 1
Features:
  • Large Diameter Voice Coil – Delivering an increase in real power and efficiency, the voice coil provides a signature sound exclusive to the 8.8” Wake Tower Speakers.
Specifications:
  • Configuration: Coaxial
  • RMS Power Rating: 130 watts
  • Peak Power: 330 watts
  • Efficiency (1W/1M): 91dB
  • Frequency Response: 55 Hz - 25 kHz
  • Impedance: 4 Ohms
  • Speaker and LED Cable (Without Terminal): 610mm (2')
  • Voice Coil Diameter: 1.5"
  • LED Color Options: White and Blue
  • LED Supply Voltage: From 10.8 to 16 Vdc
  • LED Load Current at 14.4 Vdc: 150 mA
  • Enclosure Diameter: 224mm (8-13/16")
  • Enclosure Depth: 381mm (15")
  • Height Including Mounting Clamp (sold separately): 241mm (9-1/2")
  • Dimensions: (W) 615mm <24-3/16”> | (H) 440mm <17-5/16”> | (D) 296mm <11-5/8”>
Note: Available now, BUT brackets are sold separately and we only have the one bracket available right now that suits a 2” (60.3mm OD) tube size. Adjustable tube bracket will be available early Jan 2019. These are beasts and available in black or white.
Features:
Specifications:
  • Configuration: Coaxial
  • RMS Power Rating: 130 watts
  • Peak Power: 330 watts
  • Efficiency (1W/1M): 91dB
  • Impedance: 4 Ohms
  • Voice Coil Diameter: 1.5"
  • Enclosure Depth: 381mm (15")