Fusion SG-FLT882SPW Signature Series 3 8.8" Sports White Marine Wake Tower Speakers - Pair
Product image 1
Large Diameter Voice Coil
Delivering an increase in real power and efficiency, the voice coil provides a signature sound exclusive to the 7.7" Wake Tower Speakers.
  • Configuration: Coaxial
  • Speaker Size: 8.8"
  • Peak Power: 330 Watts
  • RMS Power Rating: 130 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 91 dB
  • Frequency Response: 50 Hz - 20 kHz
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Recommended Amplifier Power (RMS): 25 - 140 W/Ch
  • Tweeter Type: Silk Dome
  • Cone Material: CURV
  • Voice Coil Diameter: 1.5"
  • LED Color Options: CRGBW (Cool White, Red, Green, Blue, Warm White)
  • Water and Dust Resistance (IP Rating): IP65
  • Enclosure Diameter: 224mm (8.82")
  • Enclosure Depth: 385mm (15.16")
-65%
Large Diameter Voice Coil
  • Configuration: Coaxial
  • Speaker Size: 8.8"
  • Peak Power: 330 Watts
  • RMS Power Rating: 130 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 91 dB
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Tweeter Type: Silk Dome
  • Cone Material: CURV
  • Voice Coil Diameter: 1.5"
Fusion SG-FLT882SPW Signature Series 3 8.8" Sports White Marine Wake Tower Speakers - Pair | Frankies Auto Electrics & Car Audio