Fusion SG-FLT772SPC Signature Series 3 7.7" Sports Chrome Marine Wake Tower Speaker
Product image 1
Designed to Deliver Crystal Clear, High Performance Audio at All Volume Levels
Signature Series 3 Wake Tower Speakers
The Power Of Music
Precisely Calculated Enclosure
Premium CRGBW LED Lighting
CURV Cone Technology
Fully Sealed Crossover Components
Silk Dome Tweeter
Large Diameter Voice Coil
Delivering an increase in real power and efficiency, the voice coil provides a signature sound exclusive to the 7.7" Wake Tower Speakers.
Premium Sports Aesthetics
Features:
  • CRGBW LED Lighting - An Unprecedented Spectrum of Colors
  • Exceptional Audio for Your Wake Boat
  • CURV Cone Technology
  • Finest Materials & Acoustic Engineering
  • True-Marine Standard
  • IP65 Water Resistance Rating
Specifications:
  • Configuration: Coaxial
  • Speaker Size: 7.7"
  • Peak Power: 280 Watts
  • RMS Power Rating: 100 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 91 dB
  • Frequency Response: 60 Hz - 22 kHz
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Recommended Amplifier Power (RMS): 25 - 120 W/Ch
  • Tweeter Type: Silk Dome
  • Cone Material: CURV
  • Voice Coil Diameter: 1.4"
  • LED Color Options: CRGBW (Cool White, Red, Green, Blue, Warm White)
  • Water and Dust Resistance (IP Rating): IP65
  • Enclosure Diameter: 196mm (7.72")
  • Enclosure Depth: 328mm (12.91")
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
The Power Of Music
Precisely Calculated Enclosure
Premium CRGBW LED Lighting
Silk Dome Tweeter
Large Diameter Voice Coil
Premium Sports Aesthetics
Features:
  • True-Marine Standard
  • IP65 Water Resistance Rating
Specifications:
  • Configuration: Coaxial
  • Speaker Size: 7.7"
  • Peak Power: 280 Watts
  • RMS Power Rating: 100 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 91 dB
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Tweeter Type: Silk Dome
  • Cone Material: CURV
  • Voice Coil Diameter: 1.4"