Fusion SG-24DA61500 Signature Series 24-Volt 6-Channel Marine Amplifier
Product image 1
Our Most Powerful, Efficient & Stunning Marine Amplifiers for The Ultimate Audio Experience!
Signature Series Marine Amplifier
Class-D Amplifier Technology
1500-Watt Peak Power
Marine-Ready Design With Conformal Coated PCBs
Rigid Aluminum Alloy Heat Sink
Stainless Steel Mirror Finish
Speaker Configuration
Whether you require 2 ohms per channel or 4 ohms bridged, the Signature Series amplifier has your installation options covered to achieve optimum output levels. Connect up to 2 speakers per channel (2 x 4 ohm speakers in parallel) with the SG-24DA61500.
Zone Designation
True-Marine Design
Signature Series amplifiers are perfect for the marine environment.
Specifications:
  • Frequency Response: 10 Hz to 40 kHz (-3dB @ 4 Ohm Rated Power)
  • Peak Power Output: 1500W
  • Rated Power Output (4 Ohm): 100 W RMS x 6 @ 28.8 V Input < 1% THD + N (EIA/CEA-490A)
  • Rated Power Output (2 Ohm): 140 W RMS x 6 @ 28.8 V Input < 1% THD + N (EIA/CEA-490A)
  • Rated Power Output (4 Ohm Bridged): 280 W RMS x 3 @ 28.8 V Input < 1% THD + N (EIA/CEA-490A)
  • Input Sensitivity: 0.3 V to 8 V RMS, User Adjustable
  • Input Impedance: 7k Ohm Nominal
  • High-Pass/Low-Pass Full Range Filter: Yes, User Selectable
  • Filter Cross-Over Frequency: 32 Hz to 320 Hz, User Adjustable
  • Bass-Boost: 0 to 9 dB, User Adjustable (Zone 3 Only)
  • Operating Voltage: 21.6 V to 32 V DC
  • Remote Switch-On: Yes - 6 V Threshold
  • Current Consumption (Standby): < 1 mA @ 28.8 V Input
  • Current Consumption (Idle): < 1.25 A @ 28.8 V Input
  • Current Consumption (Max): 35 A @ 28.8 V input
  • Fuse Rating: 3 x 20 A ATC Blade-Type (SAE J1171 Compliant)
  • Operating Temperature Range: 0 to 50°C (32 to 122°F)
  • Ingress Protection Rating: Dry Area Installation Only
  • Dimensions: 420 mm (L) x 210 mm (W) x 57 mm (H) or 16-9-16" (L) x 8-1/4" (W) x 2-1/4" (H)
  • Weight: 5.15 Kg or 11.35 Lbs. With Cover
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Class-D Amplifier Technology
1500-Watt Peak Power
Rigid Aluminum Alloy Heat Sink
Stainless Steel Mirror Finish
Speaker Configuration
Zone Designation
True-Marine Design
Specifications:
  • Peak Power Output: 1500W