DD Audio DD-RL-X5.25 5.25" Redline Series Coaxial Speaker
Product image 5
Ideal For A Quick & Easy Drop-In Installation!
RL-X5.25 Redline Series Coaxial
Features:
  • High Energy 13mm Mylar Dome Tweeter w/ Integrated Crossover
  • Kapton Former Voice Coil with CCA Wire
  • Butyl Surround
  • Vacuum Formed Polypropylene Cone
  • Stamped Steel Frame
  • Grills Included
Specifications:
  • Speaker Size": 5.25
  • Tweeter Size: 13mm
  • RMS: 55 - 190W
  • Impedance: S4
  • VCD: 25mm
  • Frequency Response: 90 - 20kHz
  • SPL: 86dB
  • Mounting Diameter: 4.4" (113mm)
  • Mounting Depth: 2" (50mm)
  • Weight: 5.44kg
Description
Features:
  • Butyl Surround
  • Stamped Steel Frame
  • Grills Included
Specifications:
  • Speaker Size": 5.25
  • Tweeter Size: 13mm
  • RMS: 55 - 190W
  • Impedance: S4
  • VCD: 25mm
  • SPL: 86dB
  • Mounting Depth: 2" (50mm)
  • Weight: 5.44kg
DD Audio DD-RL-X5.25 5.25" Redline Series Coaxial Speaker | Frankies Auto Electrics & Car Audio