Fusion RV-FR5250 5.25" 100W Dual Cone 2-Way Low Profile Shallow Mount Speakers
Product image 1
Product image 2
Engineered With An Enhanced Low Profile Shallow Mount Basket For Easy Behind Panel Installation!
5.25" Internal Dual Cone Speakers
Designed specifically for outdoor use, Fusion’s speakers include design innovations and materials that not only produce great sound but also ensure a sustained high-performance level during prolonged exposure to the elements. The Fusion RV-FR5250 5.25" 100W Super Slim RV Speakers are engineered with an enhanced low profile shallow mount basket for easy behind panel installation, the mounting depth of 31.5mm (1-1/4”) ensures the RV-FR5250 can be fitted to almost any camper/RV.
Specifications:
  • Size: 5.25”
  • Configuration: 2-Way Speaker (Full Range)
  • Power Handling - Peak: 100W
  • Impedance: 4Ω
  • Super Low Profile Design: Yes
  • Shallow Mount: Yes
  • Mounting Depth: 31.5mm (1-1/4”)
  • Weight: 1.95kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Size: 5.25”
  • Power Handling - Peak: 100W
  • Impedance: 4Ω
  • Shallow Mount: Yes