AudioControl AC-LC-5.1300 LC Series 5 Channel Amplifier
Product image 1
Maximum Sound Quality
Big On Output
With a long heritage of home audio, AudioControl's 5 Channel Matrix Amplifier offers some serious grunt matched with amazing sound quality. Thanks to its efficient Class-D topology, the LC-5.1300 offers full 20Hz to 20kHz audio range with a warm, clean and detailed sound like you would find in the AudioControl home theatre range.
With up to 200 Watts RMS per channel and over 400w Bridged, this packs a serious punch with its 4 channels of output and with upto 500w @ 2ohm for a subwoofer, this is a great all in one solution!
The Input You Need
Get That BASS!
Using patented technology, each AudioControl LC-5.1300 includes the AccuBASS processor system.
Complete Control
Control At Your Fingertips
Plug & Play Your Audio Away
Available for A Select Wide Range of Makes & Models Including:
  • Audi
  • BMW
  • Citroen
  • Ford
  • Holden
  • Honda
  • Hyundai
  • GM
  • KIA
  • Mazda
  • Skoda
  • Subaru
  • Toyota
  • Volkswagen & More!
(Available Separately. Please Check Compatibility)
Specifications:
  • Inputs:
    • Preamp Inputs: 6 Balanced
    • Preamp Input Voltage Range: 500 mV – 6 Vrms
    • Speaker Level Inputs: 8
    • Speaker Level Input Voltage Range: 3 V – 40 Vrms
  • Outputs:
    • Rated Continuous (RMS) Power at 14.4V:
    • 4 Ω – 100 W x4 RMS (CH1-4)
    • 2 Ω – 200 W x4 RMS (CH1-4)
    • 4 Ω – 400 W RMS BRIDGED (CH1-4)
    • 4 Ω – 300 W RMS (CH5)
    • 2 Ω – 500 W RMS (CH5)
  • Performance:
    • Frequency Response: 22 Hz – 22 kHz
    • Signal to Noise: 102 dBA, Ref 200 W @ 2 Ohm
    • THD+N: < 0.1%
    • Power / Ground Wire Gauge: 3 AWG wire
    • Fuse Rating: 4x 40 A
    • Crossover: 3-way Linkwitz-Riley, Adjustable From 30 Hz – 300 Hz
Compatibility Information:
  • Rated Continuous (RMS) Power @ 14.4v: 4 Ω – 100 W x 4 RMS / 2 Ω – 200 W x 4 RMS / 4 Ω – 400 W Bridged RMS (Channels 1 – 4), Subwoofer Channel – 300W @ 4Ω / 500W @ 2Ω
  • High level Input Voltage: 40v (400 Watts) Per Channel
  • Input Channels: 6 Channel RCA + 8 Channel High Level
  • Remote Turn On Feature: Yes
  • Total Harmonic Distortion Rating: 0.01%
  • Crossover Frequency: 3-Way Linkwitz-Riley, Adjustable From 30 Hz – 5000 Hz
  • Crossover Type: Independent 12 dB Linkwitz-Riley Crossovers
  • Dimensions: 12.0"W x 8.0"D x 2.1"H
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Maximum Sound Quality
Big On Output
The Input You Need
Get That BASS!
Complete Control
Control At Your Fingertips
Plug & Play Your Audio Away
  • Audi
  • BMW
  • Citroen
  • Ford
  • Holden
  • Honda
  • Hyundai
  • GM
  • KIA
  • Mazda
  • Skoda
  • Subaru
  • Toyota
  • Volkswagen & More!
Specifications:
  • Inputs:
    • Preamp Inputs: 6 Balanced
    • Speaker Level Inputs: 8
  • Outputs:
    • 4 Ω – 100 W x4 RMS (CH1-4)
    • 2 Ω – 200 W x4 RMS (CH1-4)
    • 4 Ω – 300 W RMS (CH5)
    • 2 Ω – 500 W RMS (CH5)
  • Performance:
    • THD+N: < 0.1%
    • Fuse Rating: 4x 40 A
Compatibility Information:
  • Remote Turn On Feature: Yes