AudioControl AC-ACM-1.300 300 Watts Mono Amplifier With LC2i
Product image 1
Perfect Blend of Power & Features for Car Audio Systems from Mild to Wild
Monoblock Micro Amplifier With AccuBASS®
Features:
  • 300 Watts @ 2 Ohms
  • 175 Watts @ 4 Ohms
  • AccuBASS® Processing
  • GTOTM Signal Sense
  • Active Speaker-Level Inputs For OEM Integration.
  • RCA Line Inputs
  • Linkwitz-Riley Crossover
  • Optional ACR-1 Remote Level Control
  • Reversible Cover Plate
  • Bulletproof 5 Year Warranty (When Installed by An Authorized AudioControl Dealer)
Specifications:
Inputs:
  • Preamp Inputs: 2 Balanced
  • Preamp Input Voltage Range: 500 mV – 6 V RMS
  • Speaker Level Inputs: 2
Outputs:
  • Rated Continuous (RMS) Power @ 14.4V:
    4 Ω – 175 W RMS
    2 Ω – 300 W RMS
Performance:
  • Frequency Response: 10 Hz – 22 kHz
  • Signal To Noise: 102 dBA, Ref 175 W @ 4 Ohm
  • THD+N: < 0.01%
  • Power / Ground Wire Gauge: 10 - 4 AWG Wire
  • Fuse Rating: 1 x 30 A
  • Crossover: 12 dB/Octave Linkwitz-Riley, 80 Hz, 120 Hz, Bypass
  • PFM Subsonic Filter: 24 Hz
Weights & Dimensions:
  • Dimensions: 9.4″W x 3.0″D x 1.75″H
  • Weight: 2.1 lbs. (0.95kg)
What's In The Box:
  • ACM-1.300
  • Speaker Connector
  • Fuse
  • Manual
  • Warranty
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • 300 Watts @ 2 Ohms
  • 175 Watts @ 4 Ohms
  • AccuBASS® Processing
  • GTOTM Signal Sense
  • RCA Line Inputs
  • Linkwitz-Riley Crossover
  • Reversible Cover Plate
Specifications:
Inputs:
  • Preamp Inputs: 2 Balanced
  • Speaker Level Inputs: 2
Outputs:
    4 Ω – 175 W RMS
    2 Ω – 300 W RMS
Performance:
  • THD+N: < 0.01%
  • Fuse Rating: 1 x 30 A
  • PFM Subsonic Filter: 24 Hz