AERL SRX-R-600-60-48 Coolmax SRX-R Charge Controller
Product image 1
CoolmaxSRX-R Charge Controller
Specifications:
  • Enclosure Type 432 x 192 x 78 mm Indoor Type 1 / IP20
  • Input / Output Power Connectors Backplane Connector
  • Nominal Battery Voltage / Vdc Range 48 V / 20 - 60
  • Max Charge Current 60A Nominal Charge Power 3456 W @ 48 V
  • Max PV Input Power Nominal Charge Power x 1.33
  • Max PV Input Voltage (Voc) MPP Voltage Range (Vmp) 600 V 170 – 500 V
  • Min PV Operating Voltage 100 V
  • Max PV Input Current (Imp) 14 A
  • Max PV Short Circuit Current (Isc)
  • Device Startup Voltage 20 A 60 V Total Backfeed Current (Ibf Total)
  • Overload Behaviour 0 A Power Limitation
  • Safety Protection Class I
  • Pollution Degree (Int & Ext) II
  • Max Altitude Rating 2000m
  • Max Conversion Efficiency 96%
  • Storage Temperature -20 to +50 °C -30 to +70 °C
  • Self-Consumption @ Idle 3.5 W
  • Allowable Relative Humidity 4 – 95% (non-Condensing)
  • Cooling Method Active (User Serviceable)
  • Required Cabinet Air Exchange Rate (Intake @ 40°C) 25 m3/hour
  • Communications RS485 / CAN Bus
  • Certifications IEC62109-1:2010 EN61000.6.3:2012 EN61000.6.4:2012
Description
CoolmaxSRX-R Charge Controller
Specifications:
  • Safety Protection Class I
  • Max Altitude Rating 2000m