AERL SRX600-30-120 Coolmax SRX MPPT Solar Charge Controllers
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Offering A Superior Tracking Algorithm
Features:
  • High Input Voltage for Ease of Install
  • On-Board Ground Fault Detection
  • PV Array Oversizing Support (+33%)
  • Superior Peak Power Efficiency
  • Reverse Polarity and Current Protection
  • Built-In Overload and Thermal Protection
  • Master/Slave Configuration Options
  • Compatible with most Battery Systems
  • Designed for Long Term Reliability
Specifications:
  • Enclosure Type Indoor Type 1 / IP20
  • Mounting Method Wall Mount Bracket
  • Input / Output Power Connectors Screw Terminals (8 mm2 -> 42mm2)
  • Nominal Battery Voltage / Vdc Range 120 V / 90 -170
  • Max Charge Current 30 A
  • Nominal Charge Power 4320 W @ 120V
  • Max PV Input Voltage 600 V
  • Max PV Input Current 12 A
  • Max PV Short Circuit Current 18 A
  • Startup Voltage 24 V
  • MPP Voltage Range 215 – 540 V
  • Total Backfeed Current (Ibf Total) 0 A
  • Overload Behavior Operating Point Shift (Power Limitation)
  • PV Reverse Polarity Protection Yes
  • Earth Leakage Current Detection Yes
  • Overvoltage Category DC II
  • Overvoltage Protection DC Type II
  • Safety Protection Class I
  • Pollution Degree (Internal) I
  • Pollution Degree (External) III
  • Max Conversion Efficiency 98.7%
  • Ambient Operating Temperate Range (Full Rating up to 80% Ambient ° C) -20 to +50 °C
  • Storage Temperature -30 to +70 °C Self-Consumption @ Night 2 W
  • Allowable Relative Humidity 4 – 95% (Non-Condensing)
  • Cooling Method Active (User Serviceable)
  • Display Indication LED Strip
  • Required Cabinet Air Exchange Rate (Intake @ 40°C) 14 m3/hour
  • Communications RS485 / CAN Bus
  • Certifications IEC62109-1:2010 EN61000.6.3:2012 EN61000.6.4:2012
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Max Charge Current 30 A
  • Max PV Input Voltage 600 V
  • Max PV Input Current 12 A
  • Startup Voltage 24 V
  • Overvoltage Category DC II
  • Safety Protection Class I
  • Display Indication LED Strip