Victron Energy SCC010010050 BlueSolar PWM-LCD&USB 12/24V-10A
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Cost Effective 10a Output 12/24V PWM Solar Charge Controller
Cost effective 10A output 12/24V PWM solar charge controller. This unit can charge and monitor all common 12V and 24V batteries including lithium batteries (with BMS').
Features:
  • LCD display for status monitoring and set-up
  • Automatic 12/24V system voltage detection (not available for Lithium batteries)
  • Programmable three stage battery charging algorithms
  • Two 5 Volt USB outputs (2A combined max)
  • Internal temperature sensor
  • IP20 rated charger casing offers all vital components decent protection from the environment
  • Load output with low battery voltage and programmable manual disconnect
  • Load output protected against over load and short circuit
  • Protected against reverse polarity connection of the solar panels and/or battery
  • Day/night timing of the load output allows for a pre-set ON-time after dusk
Specifications:
  • Battery Voltage 12/24 V with automatic system voltage detection
  • Rated charge current 10A
  • Automatic load disconnect Yes
  • Maximum solar voltage 28V / 55V (1)
  • Self-consumption < 10 mA
  • Load output Manual control + low voltage disconnect +timer
  • Protection Battery reverse polarity (fuse) Output short circuit Over temperature
  • Grounding Common positive
  • Operating temp. range -35 to +60°C (full load)
  • Humidity (non-condensing) Max 95%
BATTERY
  • Charge voltage 'absorption' Factory setting: 14,4V / 28,8V
  • Charge voltage 'float' (2) Factory setting: 13,7V / 27,4V
  • Low voltage load disconnect Factory setting: 11,2V / 22,4V
  • Low voltage load reconnect Factory setting: 12,6V / 25,2V
USB
  • Voltage 5V
  • Current 2A (total from 2 outputs)
ENCLOSURE
  • Protection class IP20
  • Terminal size 6 mm² / AWG10
  • Weight 0,15kg
  • Dimensions (h x w x d) 96 x 169 x 36 mm (3.8 x 6.7 x 1.4 inch)
STANDARDS
  • Safety EN60335-1, IEC 62109-1
  • EMC EN 61000-6-1, EN 61000-6-3, ISO 7637-2
1) For 12V use 36 cell solar panels
For 24V use 72 cell solar panels or 2x 36 cell in series
For 48V use 2x 72 cell solar panels or 4x 36 cell in series
2) The controller switches to the lower float voltage level 2 hours after the
absorption voltage has been reached.
Whenever the battery voltage becomes lower than 13V, a new charge
cycle is triggered.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Internal temperature sensor
Specifications:
  • Rated charge current 10A
  • Self-consumption < 10 mA
  • Grounding Common positive
BATTERY
USB
  • Voltage 5V
ENCLOSURE
  • Protection class IP20
  • Terminal size 6 mm² / AWG10
  • Weight 0,15kg
STANDARDS