Victron Energy VBB125060020 Busbar 250A 6P + Cover
Product image 1
Victron Energy Busbar 250A 6P + Cover
Busbar 250A 6 Terminals with cover
Max. current rating 250 A
Max. Voltage rating 70 VDC
Terminal diameter 5/16 inch / 8 mm
Terminal height 0.67 inch / 17 mm
Terminal material Stainless steel
Hex nut material Tin-plated copper
Recommended torque 110 lbf·inch / 13 N·m
Busbar strip material Tin-plated copper (5 x 24 mm)
Base material ABS, black, UL 94 V-0
Cover material ABS, black, UL 94 V-2
Weight, 6 terminals 1.0 lb / 0,43 kg
Dimensions (hxwxd)
(with cover)
1.9 x 9.4 x 2.8 inch
48 x 237 x 70 mm
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Max. current rating 250 A
Max. Voltage rating 70 VDC
Dimensions (hxwxd)
(with cover)
1.9 x 9.4 x 2.8 inch
48 x 237 x 70 mm
Victron Energy VBB125060020 Busbar 250A 6P + Cover | Frankies Auto Electrics & Car Audio