Victron Energy STG024100300 Skylla TG Battery Charger 24V 100A 3 Phase
Product image 1
Victron Energy Skylla TG Battery Charger 24V 100A 3 Phase: Perfect Chargers for Any Type of Battery
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
Except for the 3 phase input models, the chargers also accept a DC supply.
Controlled charging
Use of TG chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4 A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.
To increase battery life: temperature compensation
Battery voltage sense
Victron Energy STG024100300 Specifications:
  • Dimensions (L x W x H): 515 x 216 x 265 mm
  • Part Number: SK24/100-3P
  • Charging Current: 100 Amps
  • Type Of Charger: 8 step battery charger
  • Insulation: IP21
  • Type Of Battery: Flooded, AGM, GEL
  • Battery Capacity: 2500-1000 Ah
  • Charging Voltage: 24 -33V DC
Product Information
Shipping & Returns
Description
Controlled charging
Battery voltage sense
  • Part Number: SK24/100-3P
  • Charging Current: 100 Amps
  • Insulation: IP21
  • Charging Voltage: 24 -33V DC
Victron Energy STG024100300 Skylla TG Battery Charger 24V 100A 3 Phase | Frankies Auto Electrics & Car Audio