Victron Energy SPP040301200 Polycrystalline Solar Panels 30W 12V 655 x 350 x 25mm
Product image 1
Victron Energy Polycrystalline Solar Panels 30W 12V 655 x 350 x 25mm: Designed to Charge your 4WD, RV and Marine Batteries
Victron Energy SPP040301200 Features:
  • Low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation
  • Sealed, waterproof, multifunctional junction box gives high level of safety
  • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade
  • Pre wired quick-connect system with PV-ST01 connectors
Victron Energy SPP040301200 Specifications:
  • Nominal Power: 30W
  • Max-Power Voltage: 18.2V
  • Max-Power Current: 1.66A
  • Open-Circuit Voltage: 21.80V
  • Short-Circuit Current: 1.18A
  • Cell type: Polycrystalline
  • Number of cells in series: 36
  • Maximum system voltage: 1000V
  • Temperature Range: -40°C to +85°C
  • Surface Maximum Load Capacity: 200 kg/m²
  • Allowable Hail Load: 23 m/s, 7.53 g
  • Junction Box Type: PV-LH0806
  • Length of Cables / Connector Type: No cable
  • Output tolerance: +/-3%
  • Frame: Aluminium
  • Smallest packaging unit: 1 panel
  • Quantity per pallet: 240
Description
  • Nominal Power: 30W
  • Max-Power Voltage: 18.2V
  • Max-Power Current: 1.66A
  • Open-Circuit Voltage: 21.80V
  • Short-Circuit Current: 1.18A
  • Cell type: Polycrystalline
  • Junction Box Type: PV-LH0806
  • Output tolerance: +/-3%
  • Frame: Aluminium
  • Quantity per pallet: 240
Victron Energy SPP040301200 Polycrystalline Solar Panels 30W 12V 655 x 350 x 25mm | Frankies Auto Electrics & Car Audio