Victron Energy SPP040201200 12V 20W Polycrystalline Solar Panel (440mm x 350mm x 25mm)
Product image 1
Victron Energy 12V 20W Polycrystalline Solar Panel (440mm x 350mm x 25mm): Designed to Charge your 4WD, RV & Marine Batteries!
Victron Energy SPP040201200 Features:
  • A low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation
  • Exceptional low-light performance and high sensitivity to light across the entire solar spectrum
  • 25-year limited warranty on power output and performance
  • 5-year Limited warranty on materials and workmanship
  • The sealed, waterproof, multifunctional junction box gives a high level of safety
  • High-performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade
  • The pre-wired quick-connect system with PV-ST01 connectors
Victron Energy SPP040201200 Specifications:
  • Nominal Power: 20W
  • Max-Power Voltage: 18.5V
  • Max-Power Current: 1.09A
  • Open-Circuit Voltage: 21.96V
  • Short-Circuit Current: 1.18A
  • Cell Type: Polycrystalline
  • Number of Cells In Series: 36
  • Temperature Range: -40°C ~ +85°C
  • Surface Maximum Load Capacity: 200kg/m²
  • Allowable Hail Load: 23m/s, 7.53g
  • Junction Box Type: PV-LH0805
  • Output Tolerance: +/-3%
  • Frame: Aluminium
  • Smallest Packaging Unit: 1 Panel
  • Quantity Per Pallet: 380
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Nominal Power: 20W
  • Max-Power Voltage: 18.5V
  • Max-Power Current: 1.09A
  • Open-Circuit Voltage: 21.96V
  • Short-Circuit Current: 1.18A
  • Cell Type: Polycrystalline
  • Junction Box Type: PV-LH0805
  • Output Tolerance: +/-3%