Victron Energy SPM042152402 Solar Panel 215W-24V Mono 1580x705x35mm Series 4b
Product image 1
Product image 2
Victron Energy Solar Panel 215W-24V Mono 1580x705x35mm Series 4b
Victron Energy SPM042152402 Features:
  • Sealed, waterproof, multi-functional junction box gives high level of safety.
  • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
  • High power models with pre-wired quick-connect system with MC4 (PV-ST01) connectors.
Victron Energy SPM042152402 Specifications:
Article Number SPM042152402
Description 215W-24V Mono 1580 x 705 x 35mm series 4b
Net Weight 11,7 Kg
Nominal Power PMPP W 215
Max-Power Voltage VMPP V 40.1
Max-Power Current IMPP A 5.36
Open-Circuit Voltage Voc V 46.01
Short-Circuit Current Isc A 5.65
Nominal Power (±3% tolerance) 215W
Cell type Monocrystalline
Number of cells in series 72
Maximum system voltage 1000V
Temperature coefficient of MPP (%) 0.45/°C
Temperature coefficient of Voc (%) -0.35/°C
Temperature Range -40°C to +85°C
Surface Maximum Load Capacity 200 kg/m²
Allowable Hail Load 23 m/s, 7.53 g
Junction Box Type PV-LH0701
Length of Cables / Connector Type 900 mm MC4
Frame Aluminium
Product warranty 5 years
Warranty on electrical performance 10 years 90% + 25 years 80% of power output
Smallest packaging unit 1 panel
Quantity per pallet 42
-65%
Description
Article Number SPM042152402
Net Weight 11,7 Kg
Nominal Power PMPP W 215
Max-Power Voltage VMPP V 40.1
Max-Power Current IMPP A 5.36
Cell type Monocrystalline
Number of cells in series 72
Maximum system voltage 1000V
Junction Box Type PV-LH0701
Frame Aluminium
Product warranty 5 years
Quantity per pallet 42
Victron Energy SPM042152402 Solar Panel 215W-24V Mono 1580x705x35mm Series 4b | Frankies Auto Electrics & Car Audio