Victron Energy SPM041851200 Solar Panel 185W-12V Mono 1485x668x30mm Series 4A
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Victron Energy Solar Panel 185W-12V Mono 1485x668x30mm Series 4A
Victron solar panels are made using high-quality Polycrystalline & Monocrystalline cells. Victron provides a full range of solar panel modules ranging from 20W – to 360W.
They are designed for charging deep cycle batteries, for example in vehicles and boats, motor homes, caravans, camping, marine or any other systems with a 12V battery or battery bank.
Victron Energy SPM041851200 Features:
  • The sealed, waterproof, multi-functional junction box gives a high level of safety.
  • High-performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
  • High-power models with pre-wired quick-connect system with MC4 (PV-ST01) connectors
-65%
Description