Victron Energy SPM041401200 Solar Panel 140W-12V Mono 1250x668x30mm Series 4A
Product image 1
Victron Energy Solar Panel 140W-12V Mono 1250x668x30mm Series 4A: Victron Solar Panels Are Made Using Quality Polycrystalline & Monocrystalline Cells
Victron provide a full range of solar panel modules ranging from 20W - to 360W. They are designed for charging deep cycle batteries, for example in vehicles and boats, motor homes, caravans, camping, marine, or any other systems with a 12V battery or battery bank.
*Note the Victron 12V range of solar panels is suitable for Charging 12V battery systems when using a PWM or MPPT Controller. The Victron range of SmartSolar regulators would be best suited based on price and quality.
Victron Energy SPM041401200 Features:
  • Low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation.
  • 25-year limited warranty on power output and performance.
  • 5-year Limited warranty on materials and workmanship.
  • The sealed, waterproof, multifunctional junction box gives a high level of safety.
  • High-performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
  • Pre-wired quick-connect system with PV-ST01 connectors.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description