Victron Energy SPM041301200 Solar Panel 130W-12V Mono 1200x668x30mm Series 4A
Product image 1
Victron Energy Solar Panel 130W-12V Mono 1200x668x30mm Series 4A
Victron Energy SPM041301200 Features:
  • Low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation.
  • Pre-wired quick-connect system with MC4 (PV-ST01) connectors
Victron Energy SPM041301200 Specifications:
  • Nominal Power (Pmpp): 130W
  • Max Power Voltage (Vmpp): 18.64V
  • Max Power Current (Impp): 6.98A
  • Open Circuit Voltage (Voc): 22.83V
  • Short Circuit Current (Isc): 7.35A
  • Cell Type: Monocrystalline
  • Number of cells in series: 36
  • Max. system voltage: 1000V
  • Temperature Range: -40¬∞C to +85¬∞C
  • Surface Maximum Load Capacity: 200 kg/m¬≤
  • Allowable Hail Load: 23 m/s, 7.53 g
  • Frame: Aluminium
Description
  • Nominal Power (Pmpp): 130W
  • Cell Type: Monocrystalline
  • Max. system voltage: 1000V