Victron Energy SPM040551200 Monocrystalline Solar Panels 55W 12V 545 x 668 x 25mm
Product image 1
Victron Energy Monocrystalline Solar Panels 55W 12V 545 x 668 x 25mm: Designed to Charge your 4WD, RV and Marine Batteries
Victron Energy SPM040551200 Features:
  • A low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation
  • Exceptional low-light performance and high sensitivity to light across the entire solar spectrum
Victron Energy SPM040551200 Specifications:
  • Nominal Power: 55W
  • Max-Power Voltage: 18.8V
  • Max-Power Current: 2.94A
  • Open-Circuit Voltage: 22.9V
  • Short-Circuit Current: 3.22A
  • Cell type: Monocrystalline
  • Number of cells in series: 36
  • Temperature Range: -40°C to +85°C
  • Surface Maximum Load Capacity: 200 kg/m²
  • Allowable Hail Load: 23 m/s, 7.53 g
  • Junction Box Type: PV-LH0801
  • Length of Cables / Connector Type: No cable
  • Output tolerance: +/-3%
  • Frame: Aluminium
  • Smallest packaging unit: 1 panel
  • Quantity per pallet: 140
Description
  • Nominal Power: 55W
  • Max-Power Voltage: 18.8V
  • Max-Power Current: 2.94A
  • Open-Circuit Voltage: 22.9V
  • Short-Circuit Current: 3.22A
  • Cell type: Monocrystalline
  • Junction Box Type: PV-LH0801
  • Output tolerance: +/-3%