Victron Energy SPM040401200 Monocrystalline Solar Panels 40W 12V 425 x 668 x 25mm
Product image 1
Victron Energy Monocrystalline Solar Panels 40W 12V 425 x 668 x 25mm: Designed to Charge your 4WD, RV and Marine Batteries
Victron Energy SPM040401200 Features:
  • A low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation
  • Exceptional low-light performance and high sensitivity to light across the entire solar spectrum
Victron Energy SPM040401200 Specifications:
  • Nominal Power: 40W
  • Max-Power Voltage: 18.3V
  • Max-Power Current: 2.19A
  • Open-Circuit Voltage: 22.45V
  • Short-Circuit Current: 2.40A
  • Cell type: Monocrystalline
Description
  • Nominal Power: 40W
  • Max-Power Voltage: 18.3V
  • Max-Power Current: 2.19A
  • Open-Circuit Voltage: 22.45V
  • Short-Circuit Current: 2.40A
  • Cell type: Monocrystalline
Victron Energy SPM040401200 Monocrystalline Solar Panels 40W 12V 425 x 668 x 25mm | Frankies Auto Electrics & Car Audio