Victron Enery SPM040201200 Monocrystalline Solar Panels 20W 12V 440 x 350 x 25mm
Product image 1
Victron Enery Monocrystalline Solar Panels 20W 12V 440 x 350 x 25mm: Designed to Charge your 4WD, RV and Marine Batteries
Victron Enery SPM040201200 Features:
  • Low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation
  • Exceptional low-light performance and high sensitivity to light across the entire solar spectrum
  • 25-Year limited warranty on power output and performance
  • 5-Year Limited warranty on materials and workmanship
  • Sealed, waterproof, multifunctional junction box gives high level of safety
  • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade
Victron Enery SPM040201200 Specifications:
  • Nominal Power: 20W
  • Max-Power Voltage: 18.5V
  • Max-Power Current: 1.09A
  • Open-Circuit Voltage: 22.6V
  • Short-Circuit Current: 1.19A
  • Cell type: Monocrystalline
  • Number of cells in series: 36
  • Temperature Range: -40°C to +85°C
  • Surface Maximum Load Capacity: 200 kg/m²
  • Allowable Hail Load: 23 m/s, 7.53 g
  • Junction Box Type: PV-LH0801
  • Length of Cables / Connector Type: No cable
  • Output tolerance: +/-3%
  • Frame: Aluminium
  • Smallest packaging unit: 1 panel
  • Quantity per pallet: 380
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Nominal Power: 20W
  • Max-Power Voltage: 18.5V
  • Max-Power Current: 1.09A
  • Open-Circuit Voltage: 22.6V
  • Short-Circuit Current: 1.19A
  • Cell type: Monocrystalline
  • Junction Box Type: PV-LH0801
  • Output tolerance: +/-3%